Наука, Освіта

Шосткинських педагогів визнали у науковому середовищі, вперше опубліковавши їх роботу у єдиному в країні Всеукраїнському науково-методичному журналі “Мистецтво та освіта”

Вперше на сторінках часопису “Мистецтво та освіта” новаторські мистецькі рішення вчителів із Шостки. Інновації та досвід учителя мистецтва Шосткинської гімназії Людмили Сунгурової та керівника гуртка «Писанка в дитячих долонях» Екоцентру ім. С. Корнієнка Раїси Левдік визнали в науковому середовищі.

Спеціально для другого номеру наукового журналу «Мистецтво та освіта» в 2024 році педагоги подали статтю «Лемківський писанковий орнамент у творчості майстрині Раїси Левдік».

Важливо підкреслити, що це єдиний в країні Всеукраїнський науково-методичний профільний журнал, в якому презентуються науково-теоретичні підходи й практичні інновації в галузі мистецької педагогіки освіти в Україні та зарубіжних країнах.

А передісторія така. Професійну долю Людмили Іванівни Сунгурової визначило мистецтво. Мистецтво на те й мистецтво, щоб в нього закохуватися щодня і вчити інших пізнавати його красу. Людмила Іванівна мотивує своїх учнів до навчання, розробляє план уроків так, аби зацікавити, пробудити здібності та додати навчанню емоційного забарвлення.

Вчителька гімназії Людмила Іванівна постійно в процесі модернізації навчального процесу, впроваджує сучасні інтерактивні технології, бере активну участь в реалізації програми НУШ. Саме її майстер-клас по проведенню уроків з мистецтва зацікавив авторку програми, професорку Людмилу Масол, а заступник головного редактора часопису «Мистецтво та освіта» Вікторія Рагозіна запропонувала підготувати статтю про реалізацію вдалого кейсу.

Від роботи в МАН до публікації в науковому журналі.

Ми в Шосткинській гімназії разом з учнями пишемо науково-дослідницькі роботи. Шукаємо та знаходимо цікаві імена в нашому краї, пишемо про них наукові роботи, щоб вся Україна дізнавалася про наших талановитих земляків.

До редакції журналу я надіслала декілька тематичних досліджень, найбільше зацікавив досвід Раїси Левдік, – розповідає Людмила Іванівна, – щоб написати хорошу науково-дослідницьку роботу та перемогти в конкурсі, треба дотримуватися певних вимог та стандартів.

Стаття ж в наукове видання вимагає ще вищих – академічних стандартів. Структура тексту оригінальної статті має містити обов’язкові елементи, повинен бути шифр УДК, ORCID.

Співавтором Людмили Іванівни по праву стала майстриня Раїса Василівна Левдік. Постійно були на зв’язку з редактором, адже всі були зацікавлені побачити журнал до Великодня.

Лемківський орнамент – тема, яка жінок об’єднала. Людмила Іванівна була куратором наукового дослідження з писанкарства онуки Раїси Василівни, Ілони. Робота високо оцінена журі та отримала почесне друге місце на обласному етапі захисту науково-дослідницьких робіт МАН.

Раїсі Левдік продовжувати лемківське мистецтво – по долі накреслено, адже вона в третьому поколінні – лемка. Лемківські писанки мають унікальні, рідкісні орнаменти. Техніка відрізняється від більшості технік з інших регіонів України. Майстриня все життя намагається зберігати, відтворювати та плекати традиційну писанку. До речі, лемки – етнографічна група українців, яка походить з Лемковини — території карпатських Бескидів. Чому лемки? Бо часто в розмові промовляли слово «лем», яке означає «лише».

Мистецький досвід, яким володіє писанкарка, переказує своїй онуці. Ілона з дитинства разом з бабусею всюди. Вперше взяла до рук пензлик ще рочків у три, зростала швидко, а разом з цим її майстерність. Ілона – активна учасниця й переможниця різних творчих конкурсів. І хоча наразі Ілона перебуває за кордоном, родинну династію продовжує, традиції зберігає і про лемківську писанку розповідає.

Особливості лемківської писанки Раїса Василівна також передає юному поколінню шосткинців, всім хто відвідує її гурток. А коли Великодні дзвони сповіщають про свято, у майстрині постійні аншлаги: масмедіа, зустрічі, інтерв’ю, майстер-класи з писанкарства в різних закладах громади як для дітей, так і для дорослих.

Відома й шанована народна майстриня, берегиня традицій українського народу та культурної спадщини Раїса Василівна – добрий, надійний друг Шосткинської центральної міської бібліотеки. Окрім писанкарства, має чимало різних здібностей. Персональні виставки робіт мисткині неодноразово прикрашали фоє бібліотеки та дарували відвідувачам естетичну насолоду. Вона володіє й популяризує унікальну родинну колекцією вишиванок.

Історію родинного оберегу нещодавно презентувала в Шосткинській центральній міській бібліотеці. Раїса Левдік годинами може розповідати про традиції української хустки та демонструвати ексклюзивні способи пов’язування.

«У кого є талант, той відповідає за цей світ», – зазначив якось Рей Бредбері. Раїса Левдік відповідає за ту його частину, де зберігають цінності, традиції, мистецтво, самобутність українського народу.

Ґрунтовна наукова праця шосткинських педагогів «Лемківський писанковий орнамент у творчості майстрині Раїси Левдік» – це феномен, знакова подія в культурно-мистецькому просторі Сумщини. Мистецькі здобутки Раїси Левдік – це унікальний, єдиний на Сумщині досвід, який гармонійно поєднує історичні аспекти в писанкарстві, акцентує увагу на сучасному розвитку та є мотиватором для всіх, хто шукає себе в творчості.

За посиланням https://artedu.com.ua/index.php/adm/issue/view/56 відкривайте безпосередньо журнал та переходьте до наукової публікації Людмили Іванівни Сунгурової, Раїси Василівни Левдік «Лемківський писанковий орнамент у творчості майстрині Раїси Левдік». «Мистецтво та освіта». – 2024. – № 2. –С. 39-41. Скануйте QR-код, прямуйте далі: вас запрошує родинний майстер-клас з писанкарства.

Джерело: Шосткинська центральна бібліотека.

Коментувати