Діяльність Шосткинського Добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) – питання, яке порушили під час чергового засідання Громадської ради. До речі, з початку повномасштабної війни – це перша публічна зустріч з представниками ДФТГ.
Розпочинаючи засідання Громадської ради, її керівник Олександр Ярига акцентував увагу присутніх на необхідності зустрічі з представниками ДФТГ. За його словами, через місяць-півтора депутати міської ради будуть приймати бюджет Шосткинської громади, на пленарне засідання будуть запрошені представники ДФТГ.
Ми, як Громадська рада, можемо десь, в чомусь посприяти, звернутися до депутатів міської ради, щоб вони підтримали ДФТГ в тих питаннях, які у них є нагальні.
Добровольче формування Шосткинської територіальної громади було організовано у березні 2022 року. Спочатку повномасштабної війни на нашій території було заплановано створити аж 15 формувань, адже бажаючих захистити свою землю та взяти до рук зброю тоді було чимало. Згодом їх залишилося три, два в Шостці і один в селищі Вороніж, розповів командир Добровольчого формування Євген Хрестиков.
На даний час залишилося тільки одне формування. Значно скоротилася кількість добровольців, які несуть службу. Якщо порівняти з початком діяльності ДФТГ, то його членів стало менше у 8-10 разів.
Командир ДФТГ зазначив, що основний напрямок їх діяльності – охорона та оборона інфраструктури міста, яку визначила міська влада, та боротьба з БПЛА. Добровольче формування в основному фінансується з місцевого бюджету і близько 10-ти відсотків – допомога від благодійників. Це воєнізований підрозділ, який підпорядковується військовим.
Спорядження для кожного добровольця, як і матеріальне забезпечення, фінансується з міського бюджету. Шосткинська районна військова адміністрація опікується транспортом. У формуванні є автомобілі і від благодійних організацій.
Ми знаходимося дуже близько до кордону, БпЛА противника спочатку залітають до нас, ми їх зустрічаємо. І то, як ми їх зустрінемо, буде залежити, що буде далі, – говорить Євген Хрестиков.
Наразі основна проблема ДФТГ – це кадри. Їх катастрофічно не вистачає, наголосив командир Добровольчого формування. Він говорить, що людей, які готові вззяти до рук зброю і використовувати її проти ворога, в нашому місті дуже мало. В основному особовий склад ДФТГ – це люди пенсійного віку і демобілізовані військовослужбовці за станом здоров’я, після поранень.
Як наголошує Євген Хрестиков, багато хто з кадрового складу, через проблеми зі здоров’ям, не можуть у повній мірі виконувати бойові задачі, які перед ними стоять. Тільки 25% добровольчого формування – у задовільній фізичній формі.
Чому ми сюди й прийшли до вас, щоб озвучити цю проблему. Місцева влада спробувала це винести на загал. Раніше цього не було. У нас багато хлопців, які підпадали під мобілізацію, пішли на службу, на захист. Вони більш молоді, вийшли з нашого підрозділу, а їх замінити, по факту, немає ким. Збільшується навантаження на підрозділ, бойових завдань стало більше і напруга з боку кордону стала теж більше.
Євген Хрестиков навів приклад діяльності ДФТГ Кролевця. У них кількісний особовий склад у 6 разів більше, не дивлячись на те, що там значно менший обсяг фінансування, ніж у Шосткинському формуванні.
Командир ДФТГ пояснив, як відбувається прийняття добровольців до складу формування. Для цього необхідно підписати контракт на 3 роки, як військовослужбовець.
Цей контракт соціально захищає кожного члена ДФТГ. У випадку поранення або загибелі, всі гарантії підпадають під статус військовослужбовця. Його родина отримує виплати або він лікується, у разі пораненя, за кошти держави. Матеріальне забезпечення – це місцеве.
Присутній на засіданні депутат Шосткинської міської ради Віталій Ляшок наголосив на тому, що особовий склад добровольчого формування у воєнний час може бути збільшений тільки за рахунок демобілізованих військовослужбовців.
Бо якщо збільшувати ДФТГ за рахунок тих, хто на фронті і яких там не вистачає, то це вже занадто.
На що командир Добровольчого формування зауважив, що вони можуть збільшити кількість добровольців і за рахунок жінок. Додавши, що у них в підрозділі вже є одна жінка, яка готова нести в полі бойове чергування і користуватися зброєю: “До речі, ефективно”
Несе службу у Добровольчому формуванні й підполковник грузинської армії Алеко Сіпріашвілі. Він пройшов Афган, війну в Грузії. Був начальником бригади швидкого реагування грузинської армії, воював в гарячих точках Абхазії та Осетії. Алеко говорить, що коли в Україні почалася війна, прийняв рішення приїхати сюди: “Моє переконання було таке, що я маю бути тут, в Україні”.
За словами Євгена Хрестикова, у підрозділі служать більше 10-ти фахових військовослужбовців, за плечима яких гарячі точки: Бахмут, Авдіївка… Це і сапери, і мінометники, і медики. “У них колосальний військовий досвід”, – зазначає командир ДФТГ.
Наявний особовий склад Добровольчого формування здатний фахово навчити військовій справі бажаючих поповнити їх ряди, тому є приклад тих, хто зараз воює у складі Збройних сил України. Алеко Сіпріашвілі зазначив, що наразі шість підготовлених бійців зі складу ДФТГ пішли до лав ЗСУ.
Завершуючи засідання Громадської ради, Олександр Ярига пообіцяв членам ДФТГ підтримку в їх діяльності та допомогу у вирішені проблемних питань.
Зі своєї сторони ми будемо максимально підтримувати вашу діяльність. Якщо потрібна допомога з висвітлення Добровольчого формування, підняття тих проблем, які у вас виникають, ви можете завжди звертатися до нашої Громадської ради. Ми підготуємо звернення до міської ради стосовно підтримки ДФТГ у рамках бюджету 2025 року.
Коментувати
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.