Новини, Суспільство

Наш земляк, Віталій Ляшок, поділився враженнями від робочої поїздки до США

Шосткинець, Віталій Ляшок, учасник російсько-української війни, керівник ГО “Братерство” та депутат міської ради у складі української делегації побував з робочим візитом у США. Як розповів пан Віталій, цю поїздку організував Національний демократичний інститут (НДІ) США, представництво якого є і в Україні.

НДІ займається втіленням в життя різноманітних програм і проєктів, серед яких – ветеранська політика. Саме з цього питання був включений у склад української делегації наш земляк. Його кандидатуру запропонував центральний офіс партії “Європейська солідарність” з особистим узгодженням Петра Порошенка, розповідає Віталій Ляшок.

У склад делегації увійшли заступник міністра у справах ветеранів України, депутати Верховної ради та міських рад, співзасновник благодійного фонду “Українська команда Віталія Кличка”.

За півтора місяця до поїздки готували пакет документів. Відліт за океан мав відбутися з аеропорту Шопена Варшави. Придбати квитки до Польщі виявилося практично неможливим, розповідає Віталій Ляшок.

Гарячі пиріжки розлітаються повільніше, ніж квитки до Польщі. Можна сказати, що їх вихоплюють з духовки.

Довелося добиратися до Польщі автобусом. Звичайно, не без бюрократичної тяганини. На літак встигли, у запасі було ще 15 хвилин, говорить пан Віталій.

Загалом українська делегація за океаном знаходилися 6 діб. Перший робочий день провели в офісі Національного демократичного інституту. Там відбулася зустріч з представниками громадянського суспільства, ветеранських організацій, одна з них нещодавно створена, “Міст українських ветеранів США”.

Як розповідає Віталій, познайомилися із засновником цієї організації, ветераном війни в Іраку, Діджі Скелтоном.

Це людина з активною громадянською позицією. Його обурює те, що нині відбувається в Україні. У нього дуже тепле ставлення до нашої країни й українців.

Діджі Скелтон відвідував Україну під час повномасштабної війни і як говорить Віталій Ляшок, на цьому тижні має знову прилетіти до Києва з питань ветеранської політики.

Під час візиту до США вдбулося багато цікавих знайомств. Одне з них – з радницею Благодійного фонду ТАРS, Бонні Керол. Вона вдова, її чоловік був військовим. Пані Керол була в свій час у Іраку, а її чоловік – у В’єтнамі . Так сталося, що він загинув, але вже у США.

Благодійний фонд ТАРS опікується родинами загиблих воїнів. Саме цей фонд організовує відпочинок українських дітей, батьки яких загинули, у Івано-Франківській області, у таборі біля Яремче.

У нас відбулось душевне спілкування з пані Керол. Без усіх цих американських “how are you” (як справи)? Я відчував, що ця жінка розуміє мене. По закінченню нашої розмови, пані Керол залишила мені контактну інформацію та подарувала символіку їхнього фонду.

Під час зустрічі з представниками Федерального Департаменту ветеранів, бюджет якого на другому місці після оборонного, вдалося обговорити надважливі питання. Одне з них – це хімічна зброя та її наслідки впливу на здоров’я військових. Віталій Ляшок говорить, що у нас в Україні немає програм і заходів, які б захищали наших бійців у разі погіршеня стану здоров’я через хімічну атаку росіян на полі бою.

Я буду готувати звіт по результатам нашої поїздки і обов’язково звернуся з пропозицією відпрацювати це питання, адже у нас є багато тих, хто постраждав від хімічної зброї.

Ще одне питання, яке необхідно впровадити у нас в Україні, – це ветеранські суди, які є в США, говорить пан Віталій. У нас справи військовослужбовців розглядають громадянські суди.

Я буду ініціювати, щоб в Україні була переглянута юрисдікція стосовно військових.

У американців ставлення до ветеранів зовсім інше, ніж у нас, підкреслює Віталій. Там статус ветерана мають не тільки бойові військовослужбовці, а й ті, хто пройшов військову службу протягом визначеного законом терміну. Відповідно, кожна категорія має низку матеріальних пільг від держави.

Українська делегація відвідала офіс корпорації Boeing, де налічується 140 тисяч працівників, з них 20 тисяч – ветерани. В компанії є керівник напрямку роботи з ветеранами, з яким пощастило познайомитися Віталію.

Крім працевлаштування ветеранів, вони займаються співфінансуванням ветеранських проєктів і програм, які, на їх думку, цікаві і потрібні.

Показали нашій делегації роботу регіональних, місцевих організацій, де успішо функціонують ветеранські хаби. Прикметно, що на вирішення питання, з яким звертається ветеран, надається 72 години. Як розповідає пан Віталій, член їх делегації, заступник міністра у справах ветеранів, просуває ідею створення подібних хабів в Україні.

Там є цікаві умови, якщо ветеранський хаб створює комунальна установа, дві посади, психолога і консультанта, фінансують з державного бюджету. Я вже був з цим питанням у нашого міського голови, він пообіцяв сприяти організації такого хабу у Шостці.

В останні дні перебування в Америці, українці побували в адміністрації Білого дому та зустрілися з керівництвом офісу сенатора Джека Ріда на Капітолійському пагорбі.

У бесіді з керівництвом його офісу, крім основних питань нашої поїздки, подякували сенатору за роботу, спрямовану на допомогу Україні. Також закцентували увагу на його діяльності щодо просування розуміння того, що надання допомоги Україні не призведе до миттєвих результатів. Це дасть можливість стабілізувати фронт. А подальша допомога буде базою для контрнаступальних операцій.

На питання, що найбільше справило враження від робочої поїздки, Віталій Ляшок відповів:

Системна і людиносконцентрована робота американців з ветеранами та родинами загиблих. Не рік-два, а поки живий ветеран чи його родина.

Коментувати