Керівниця фольклорного ансамблю “Любисток” Шосткинського центру естетичного виховання, Тетяна Стегайло розповіла про Масляний тиждень, який розпочався 11 березня і триватиме до 17 березня. Масниці (сиропуст,колодій,масляна) – дохрестіянське свято на честь пробудження Весни.
В народі Понеділок – перший день Масляної називається “Зустріч”. Цього дня прийнято запрошувати до себе в гості родичів і пригощати їх різноманітними млинцями та варениками.
Вівторок – другий день Масляної має назву “Загравання”. У цей день заведено веселитися та кататися на санчатах.
Середа – третій день свята називається “Ласунка”. Господині готують багато смачних страв і пригощають ними всіх, хто прийде в гості. Обов’язково і варениками.
Четвер – четвертий день гучних святкувань називається “Розгуляй”. Цього дня народні гуляння мають тривати від ранку до вечора.
П’ятниця – п’ятий день Масляної має назву “Тещині вечірки”. Зять повинен у цей день закликати тещу з тестем в свою оселю і приготувати для них вареники,млинці.
Субота – називається “Посиденьки зовиці”. У передостанній день Масляної невістка запрошує до себе в гості своїх рідних батьків та батьків чоловіка.
Неділя – сьомий день Масляної традиційно супроводжуються “Прощеною неділею”. Напередодні Великого посту усім варто попросити пробачення у тих людей, перед якими завинили. В останній день Масляної спалюють ляльку з соломи,прощаються з зимою:”Надоїла нам,надокучила,наші рученьки приморозила”.
А Весну закликають веснянками,гуканням,бо Весна-надія та сподівання на світле,життєдайне!
Коментувати
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.