18 травня українці вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.
Примусова депортація кримських татар почалася у часи Другої світової війни, після звільнення півострова від німецьких загарбників. 11 травня 1944 року Державний комітет оборони Радянського Союзу ухвалив рішення, відповідно до якого почався процес виселення.

Представників кримськотатарського народу у товарних вагонах вивозили до Середньої Азії — в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан та деякі російські регіони. Під час кількатижневої дороги депортованих майже не годували та не поїли. Багато людей не доживало до кінцевої точки призначення.
Як відзвітували у телеграмі Сталіну, із півострова виселили 183 155 осіб, переважно жінок, людей похилого віку та дітей, адже чоловіки на той час були на фронті. За підрахунками кримських татар, 423 100 представників їхнього народу було депортовано.
Станом на 20 травня 1944 року з Криму депортували практично все населення кримськотатарського народу.

Наказ про примусове виселення особисто віддав Йосип Сталін. Відповідна операція була спланована ще до звільнення Криму. За офіційною версією, причиною депортації стало звинувачення кримських татар у держзраді, “масовому винищенні радянських людей” і співпраці з німцями.
Втім, як переконані історики, відповідне рішення пов’язане зі спорідненістю кримських татар та турків, а на той час СРСР розглядав Туреччину як потенційного ворога.
Відтоді десятки років кримськотатарське населення не могло повернутися на батьківщину. Лише у 1989 році заборони на повернення депортованих кримських татар офіційно визнали недійсними, це й посприяло масовому поверненню на півострів. За 4 наступні роки до Криму повернулося близько 250 тисяч осіб.

У листопаді 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом. Відтоді українська влада звертається до ООН та інших міжнародних організацій із закликом визнати це геноцидом.
Коментувати
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.