Новини, Суспільство, Тарифи, Технології

На засіданні громадської ради розповіли механізм відключення будинків від централізованого опалення та встановлення автономного

Відбулося засідання громадської ради, на якому порушили питання отримання дозволу на індивідуальне опалення в багатоквартирному будинку. Участь в засіданні взяли представники громадських організацій, депутати міської ради, місцевого самоврядування.

Алгоритм відключення багатоквартирного будинку від централізованого опалення пояснив заступник міського голови Віталій Могильний. Він зазначив, що це питання регулюється Наказом №169 від 2019 року Міністерства розвитку громад та територій України. Є дві ключові позиції з даного питання, – це відключення в цілому будинку від централізованого опалення та окремих квартир.

Як пояснив пан Могильний, для того, щоб відключити централізоване опалення, необхідно створити ініціативну групу співвласників житлового будинку, яка має провести загальні збори з даного питання та прийняти відповідне рішення. Протокол зборів передається до органів місцевого самоврядування на розгляд профільної комісії.

Комісія приймає відповідне рішення. Або надати згоду, якщо є така можливість відключити цей будинок від мереж централізованого опалення, або відмовити. Причиною відмови може бути не достатній розподіл електропостачання або газопостачаня чи водопостачання до цього будинку, як того вимагають умови при підключенні систем автономного опалення.

Разом з тим, цей будинок має бути внесений в схему теплопостачання міста, наголошує заступник міського голови. Для цього треба погодження теплової організації, яка обслуговує даний будинок, а потім рішення сесії міської ради з даного питання. Вже тільки після цього співвласники будинку подають заяву про відключення від мереж централізованого опалення до теплової організації або до будь якої іншої, яка має ліцензію на проведення відповідних робіт на підставі договору та за рахунок співвласників будинку.

Після відключення централізованого опалення розробляється проєкт на автономне опалення та його встановлення організацією, яка обслуговує внутрішньобудинкові системи у будинку. Це можуть бути ЖЕК або інша організація, яка має ліцензію на виконання даних робіт.

Після проведених монтажних робіт індивідуального опалення підписується акт власником приміщення, організацією, яка проводила роботи та теплопостачальною організацією, яка надавала централізовані послуги. Після підписання акту надається заява теплопостачальнику на розірвання договірних відосин з надання послуг.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення окремої квартири ідентична тій, що й будинку в цілому. Але є нюанс, зазначає Віталій Могильний.

Якщо в будинку станом на травень 2019 року половина житлових і нежитлових приміщень вже переведено на автономне опалення, то інші 50% мають право встановити собі індивідуальне опалення. У такому випадку, не потрібно проводити загальні збори, а просто подати заяву комісії в органи місцевого самоврядування на відключення від централізованого опалення та облаштування автономного.

Присутні на засіданні громадської ради порушили питання щодо законності відмов теплопостачальною організацією на відключення споживача від мереж централізованого опалення. Зокрема депутат міськради Микола Трофимець, наголосив, що комісія органів місцевого самоврядування спочатку дає дозвіл на встановлення автономного опалення і відключення від централізованого, а теплопостачаюча організація в уснй формі потім відмовляє.

Для цього мають бути якісь законні підстави, аби довести, що комісія у виконкомі дала незоконне рішення.

Своєю чергою Юрій Авдасьов, голова міської організації «Союз Чорнобиль Україна» зауважив, що в основній масі у мешканців Шостки, а це більшість пенсіонери, немає таких коштів, 80-100 тис гривень, на встановлення автономного опалення

Щоб усю цю документацію, з встановленням приборів, де взяти ці кошти? Звідки?

З практичного боку, Віталій Могильний навів приклад, як мешканці будинку по вул. Грушевського, 4 відключилися від централізованого опалення і тій родині, де була мама-одиначка з дітьми, допомогли коштами для встановлення автономки. Вони демонтовані системи опалення з квартир здали у металобрухт і за виручені кошти поставили жінці індивідуальне опалення.

Голова громадської ради Олександр Ярига поцікавився, наскільки нижчою буде оплата за спожите опалення при наявності автономної системи. Заступник міського голови розповів, що, наприклад, у будинку по вул.Грушевського, 4, до відключення від централізованої мережі опалення, оплата за теплопостачання доходила до 6 тис грн, зараз же становить 1500- 1700 грн.

Олександр Ярига впевнений, що алгоритм відключення від централізованої мережі опалення й перехід населення на автономне, необхідно доносити до мешканців громади.

Це було б цікаво і це була б практична допомога людям, що треба робити. Тому що ситуація говорить про те, що це треба робити. І місто зацікавлене в тому, щоб люди мали змогу перейти на автономне опалення.

Коментувати