Як пояснив мовний омбудсмен Тарас Кремінь, такі санкції передбачені законодавством. Тобто, за перше порушення – попередження, а от друге вже тягне за собою штраф у розмірі 3400 грн.
“Мовний закон” на побутове спілкування українців не поширюється, але у сфері обслуговування державної мови стало більше. Про це в інтерв’ю “Українській правді” 24 жовтня заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Для того, щоб української мови стало більше вдома, державна повинна бути по-справжньому скрізь і всюди. І у визначених законом сферах, і в невизначених – зокрема, в релігійних установах і організаціях, — пояснив він.
Зі слів мовного омбудсмена, нині в країні більше української мови, ніж було будь-коли за усі роки незалежності. Тих, хто зобов’язаний за законом перейти на державну, але категорично відмовляється, мало, але такі є.
Є буквально один чи двоє принципових, — розповів Кремінь.
Тарас Кремінь наголосив, що для таких випадків є Кодекс України про адміністративні правопорушення. Найближчим часом в Україні вже втретє за 2024 рік штрафуватимуть людину за порушення закону. Спочатку ця особа оплатила 3400 гривень, потім — 6800 гривень, але продовжує порушувати закон.
“Ми можемо займатися цим нескінченно”, — запевнив омбудсмен.
Він уточнив, що йдеться про сферу зовнішньої реклами.
Миколаївська компанія, яка займається виготовленням зовнішньої реклами й допомагає іншим українізувати написи й таблички, не може поміняти свою. Ми дякуємо таким порушникам, тому що вони у дуже своєрідний спосіб поповнюють місцеві бюджети, — додав пан Тарас.
За даними “Опендатабот”, опублікованими 25 жовтня, в Україні склали вже 216 протоколів через порушення закону про державну мову. Цьогорічні показники перевищують тогорічні вже у 1,7 рази. Водночас звернень щодо таких порушень навпаки поменшало.
Проти порушників вже було оформлено 64 штрафи та 91 попередження. Загалом цього року зафіксували 1808 звернень, в середньому щомісяця таких надходить 180. У 2023 році показник сягав 300.
Найчастіша причина звернення — на сайті немає українськомовної версії. Другою за популярністю причиною стало обслуговування російською. Останніми у трійці лідерів стали порушення, пов’язані з рекламою.
В антирейтингу за регіонами однозначним лідером є Київ, де зафіксували 706 звернень. За ним — Одеська, Харківська та Дніпропетровська області.
Коментувати
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.